REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Kahkaham.Com – Ücretsiz Sohbet Ortamı , Kaliteli Chat Sitesi

Sohbet odaları

Buminhan

Sohbet Odaları

İlk internet kullanımı 1950’li yıllarda amerika’da kullanıma başlamış olup, günümüzdeki genel yayılımı 1980’li yıllarda başlamış olup, tüm dünya genelini kapsamaya başlamıştır.

İsvicre’nin Cernk şehrinde bulunan kampüstekilerin kullanabilmesi için bir ağ oluşturuldu. Kendi aralarında kullanmış oldukları bu ağ sistemi geliştirilerek ülke içinde daha sonra dünya geneline yayılıp, haberleşme ve veri alışverişi için kullanılmaya başlandı.

Teknolojinin gelişmesiyle internet kullanımıda çeşitlendi. Bunlardan bir taneside iletişim olan sohbet oldu. Bu sohbet için çeşitli mecralar oluşturuldu. Mirc bunlardan bir tanesi olup sunucu üzerinden yazılı olarak sohbet odaları oluşturularak yapılmaktadır.

Türkiye’de İlk İnternet Ne Zaman Kullanıldı?

12 Nisan 1993 günü, Türkiye’nin ilk internet bağlantısının gerçekleştirildiği gün.

1991 yılında, ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından, internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi amacı ile bir proje başlatıldı. Projenin gerçekleştirilmesi ile, Ülkemiz, ABD – Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ağına (TCP/IP protokolü üzerinden) ilk kez 1993 yılında internete bağlandı. Türkiye’de üniversitelerin başını çektiği internet, ODTÜ’nün ardından 1994-96 yılları arasında Bilkent, Boğaziçi, Ege ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de hayata geçti. İnternetin Türkiye’de ticari kuruluşlarda kullanılması süreci, 1994 yılında T.C.Merkez Bankası ile başladı ancak diğer kuruluşlar ve hane halkları gibi geniş kitlelere ulaşması 1996 yılı sonunda mümkün oldu.

Türkiye’de ilk Sohbet Siteleri – Sohbet Odaları

İlk sohbet 96 yıllarında mirc programı ile başladı ve ülkemizde internet kafeler sayesinde geniş bir kitleye ulaştı. Yeni insanlarla tanışmak için mirc üzerinden çeşitli sunucular kullanılarak, bu sunucular üzerinden sohbet serverları kuruldu. Bunların içerisinde en bilineni dal.net in sunucusu idi. Linux işletim sistemi tabanlı bu serverın yanına talebin arması ile bir çok serverlar devreye alındı.

Günümüzde mirc yanı sıra artık web tabanlı ve mobil tabanlı bir çok sohbet odaları ve sohbet siteleri bulunmaktadır. bunlardan bir kaçını aşağıda sizler için veriyoruz. Güzel ve samimi bir ortam için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

 

www.kahkaham.com

www.cenebaz.net

www.muhabbethane.net

www.sohbetiala.com

YAZARIN SON YAZILARI
Almanya Sohbet - 1 Temmuz 2021
Mirc sohbet odaları - 25 Mayıs 2021
Sohbet Odaları - 22 Mayıs 2021
Sohbet - 14 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ