REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Kahkaham sohbet Arkadaşlık, Online sohbet canlı chat

Saç teli inceliğinde altın ve gümüş

Saç teli inceliğinde altın ve gümüş
REKLAM ALANI

Saf altın ve saf gümüşten elde edilen tellerle adeta saç teli inceliğinde örgüler yapılarak gerçekleştirilen kazaziye ustası Hasan Tabakoğlu Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödülü’ne layık görüldü.

Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan kazaziye ustası, mesleğinin inceliklerini anlatırken, Bu ödül benim için 100 kilo altından daha kıymetli  dedi.

İzmir Çeşme’de yaşayan 70 yaşındaki Hasan Tabakoğlu, 14 yaşında memleketi Trabzon’da öğrendiği kazaziye sanatını tam 56 yıldır sürdürüyor.

Saç teli kadar ince altın ve gümüş telleri hünerli elleri ile göz alıcı takılara dönüştürdü.

Tabakoğlu, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödülü” aldı.

Hiçbir kaynak işleminde bulunmadan altın ve gümüş telleri nakış gibi işleyen Tabakoğlu, aldığı ödülün çok kıymetli olduğunu ifade ederek mesleğinin inceliklerini anlattı.

ÇOK ZOR, SABIR İSTEYEN BİR ZANAAT

Lidyalılar zamanından beri süregelen ve tamamen el emeği olan kazaziyeyi anlatan Tabakoğlu, şöyle konuştu:

Benim yaptığım sanatı, bugün teknolojinin devlerinden Çin dahi yapamaz. Kazaziyeyi 00.7 mikron, 24 ayar altın ve bin ayar gümüş tel ile yapıyorum.

Bu telleri hiç kaynak kullanmadan ören en eski kişilerdenim. Altın ve gümüş sektöründe kaynaksız hiçbir işlem olmaz. Kazaziye sanatında ise kesinlikle kaynak olmaz.

Bizim 120 santimetre uzunluğunda çıkrıklarımız vardır. Çıkrığın kancasına 120 santim ibrişim teli bağlıyoruz.

00.7 mikron teli çıkrığı çevirerek telimizin üzerine bağlıyoruz ve o 120 santim teli bir sütun gibi hiçbir katlama olmadan dikiş iğnesine bağlıyoruz.

Ardından şişlerin üzerinde düğüm atarak şekil veriyoruz. İşçilik o kadar incedir ki; çok zor, dikkat ve sabır isteyen bir zanaattır.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ