REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Kahkaham.Com – Ücretsiz Sohbet Ortamı , Kaliteli Chat Sitesi

Normalleşme süreci için alınan kararlar

Normalleşme süreci için alınan kararlar
REKLAM ALANI

Normalleşme süreci için alınan kararlar

Cumhurbaşkanı kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda normalleşme süreci hakkında açıkalamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Koronavirüs ülkemizi etkilemeye başlayalı ve ilk mücadele kararlarını alalı yaklaşık bir yıl geçti.

Bilindiği gibi 18 Mart 2020’de bilim insanlarımız, iş dünyamız ve ilgili tüm kesimlerle birlikte yaptığımız toplantının ardından ortak akıl ve karar ürünü olarak ortaya çıkan kapsamlı tedbirleri milletimizle paylaştık. salgının yayıldığı dönemlerde tedbirleri sıkılaştırırken salgının seyrinin aşağı yönlü olduğu dönemlerde de adımlarımızı atmıştık”

Süreç içinde aldığımız tedbirlerden etkilenen tüm kesimler için ilave destek paketleri oluşturmuş ve uygulamaya geçilmiştir. Elbette salgın nedeniyle işi bozulan, geliri azalan vatandaşlarımız olmuştur. Bunları takip ederek Kendilerini çeşitli yol ve yöntemlerle desteklemeye çalıştık, çalışıyoruz.

Ülkemizde koronavirüs önlemleri

Kimi ülkelerde sağlık hizmetlerindeki eksiklikler ve ekonomik sebebiyle ortaya çıkan kaos ikliminin Türkiye’de oluşmasına fırsat vermedik. Dünyada ve ülkemizde salgının bir yıllık seyrinin sonuçlarına baktığımızda gördüğümüz şudur.

Türkiye hem sağlık hizmetleri, hem önleyici tedbirler hem ekonomik destekler bakımından herkesin takdir ettiği bir yerde durmaktadır. Bugün 9 milyon aşılamayla nüfusunun yüzde on’undan fazlasına ulaşan Türkiye, dünyada ilk beş ülke arasında yer almaktadır.

Hiçbir vatandaşımızı doktorsuz, ilaçsız, maskesiz bırakmadık. Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde, bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz.

Normalleşme adımlarını ifade etmeden önce şu hususların altını özellikle tekrar tekrar çizmek istiyorum. Tedbirlerin sıkılaştırılması da, gevşetilmesi de tamamen salgının seyriyle ilgilidir.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında süren akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek. 

Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak. 

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten  eğitim öğretime başlanacak. Yüksek ve çok riskli illerde ise sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak. 

Restoran, kafeterya, lokanta, tatlıcı, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir. 

Halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler düşük riskli illerde sabah 9 ile akşam 19.00 arasında faaliyet göstereceklerdir. 

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiyede normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabileceklerdir

Sokağa çıkma sınırlaması olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşlar için orta ve düşük riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır

Nikah ve nikah merasimi gibi düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi yüksek ve çok yüksek riskli illerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılacaktır

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları kooperatifler ve benzeri kuruluşları düşük,  orta ve yüksek riskli illerde 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır. 

 

Okullarda Eğitim 2 Mart ta başlıyor

Normalleşme adımları, düşük düzey, orta düzey, yüksek düzey, çok yüksek düzey

Normalleşme süreci

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ