REKLAM ALANI
REKLAM ALANI

Site Rengi

Kahkaham sohbet Arkadaşlık, Online sohbet canlı chat

Diaspor taşı sadece Türkiye’de bulundu!

Diaspor taşı sadece Türkiye’de bulundu!
REKLAM ALANI

 Dünyada yalnızca Türkiye’de çıkan diaspor taşının elmastan 10 bin kat daha nadir olduğu ifade ediliyor. Muğla’nın Milas ilçesinde çıkarılan ve gerek yurt içi gerekse yurt dışında yoğun talep gören diaspor, dünya üzerinde ışığa göre renk değiştirebilen çok az sayıda kıymetli taştan birisi. Diaspor taşından tasarlanan mücevherler Hollywood ünlülerinden de yoğun ilgi görüyor.

Türkiye’de Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan diaspor taşının elmastan 10 bin kat daha nadir olduğu belirtildi. Yurt içi ve yurt dışında yoğun talep gören diaspor taşının en gözde takipçileri ise Hollywood ünlüleri dir.

Dünyada diaspor taşı ilk olarak 1800’lü yıllarda Rusya ve Pensilvanya’da keşfedildi. Mücevher kalitesinde olan ve renk değiştiren taş ilk olarak sadece Türkiye’de Muğla’da çıkartılıyor. 1970’li senelerde Etibank’ın açtığı bir alüminyum madeninde rastlanmaya başlanan diaspor taşı ancak 1990’lı yıllarda dünyada duyulmaya başlıyor. 1990’lı senelerde GIA (Gemological Institute of America) bu konuda dünyada söz sahibi olan kuruluş, bunu bir makalede yayınlıyor ve Type II (ikinci tür) olarak klasifikasyon listelerine ekliyor. Bu şekilde diaspor kristalinden tüm dünyanın haberi oluyor.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ